Регистрация по ДДС на онлайн търговци при продажба чрез Amazon, Emag и при дропшипинг
Поради многото и изключително важни промени касаещи данъчното законодателство от началото на 2020 г. малко в страни остана промяната в Закона за ДДС, свързана със специфичната задължителна регистрация, а именно: От началото на 2020 г. на задължителна регистрация по ДДС подлежи всяко данъчно задължено лице, неустановено на територията на страната, преди извършване на първата облагаема от него доставка с място на изпълнение в страната(чл. 96, ал. 9 във връзка с чл. 95, ал.2 от ЗДДС). На пръв поглед изглежда, че тази промяна в закона не засяга Българските дружества, а само чуждестраните такива, които имат продажби в България.
По интересно в случая, е че тази промяна е във връзка с прилагане на вече съществуваща разпоредба на Европейското законодателство в националното, а именно чл.283, параграф 1, буква „в” от Директива 2006/112/ЕО и България е от последната група страни, които я приемат.
За фирмите от други държави членки, действието и е еднозначно. При извършване на продажби с място на изпълнение на територията на България, трябва да се регистрират по ЗДДС преди извършване на първата продажба.
В тази връзка любопитен е момента с недоволството на част от онлайн търговците (в голяма степен основателно) от законодателството тук и „вечната вяра”, че в чужбина е много по-добре. Не бива да забравяме, че България е член на ЕС и законодателството на всяка страна членка е подчинено на единни Европейски регламенти. Ако се придържате към идеята, че ако направите фирма в чужбина където е „перфектното законодателство” и ще продавате в България и няма да им плащате нищо не е особено вярна. Т.е. в случай, че сте решили да регистрирате фирма в чужбина (напр. Румъния като страна съседка или другаде) е добре предварително да помислите, къде ще съхранявате стоката и от къде ще я изпращате на клиентите си. Ако имате възможност стоките Ви да са в Румъния и да извършвате продажби там, в България или в други държави, всичко е ОК и си спазвате Румънското законодателство, докато обаче продажбите Ви например към България не достигнат 70 000 лева и не трябва да се регистрирате и тук по ДДС за извършвани от Вас дистанционни продажби. Ако стоката Ви се съхранява в България, независимо че фирмата Ви е регистрирана в Румъния, вие трябва да я регистрирате по ДДС в България преди първата Ви продажба тук и съответно да внасяте ДДС. Преди да вземете такива решения е добре да направите анализ дали за мащаба на бизнеса Ви е изгодно да предприемате такива стъпки. Новата промяна в ЗДДС в България, касаеща работата чрез 2 (или 3 и повече) фирми, за да се избегне достигането на прага от 50 000 лв. оборот и съответно регистрацията по ДДС, не предполага откриване на фирми в други държави като най-добро решение за „спестяване от ДДС“.
Как би се отразила тя на Българските фирми?
Поради факта, че всички държави в ЕС са включили тази разпоредба на Директива 2006/112/ЕО, Българските фирми търгуващи с лица в Европейският съюз трябва да се съобразят с нея. В най-голяма степен според мен това би засегнало фирмите, занимаващи се с онлайн търговия и по специално тези, използващи маркетплейси /Amazon, EMAG и др./, които предлагат опцията за изпращане на стоката в техен склад, от където тя да бъде транспортирана до крайният получател. Това се отнася и за фирмите, извършващи дропшипинг, когато стоката тръгва от склад или производител намиращ се на територията на друга държава членка.
Защо би засегнала фирмите при тези случаи?
Мястото на изпълнение най-общо се определя от обстоятелството, къде се намира стоката физически, когато започва нейният транспорт към крайния клиент. В случай, че търгувате чрез Amazon и сте изпратили стока в негов склад намиращ се в Германия, това поражда задължение за Вас да се регистрирате по ДДС в Германия преди извършването на първата ви доставка към клиент /мястото на изпълнение е в Германия/. От този момент Вие трябва да продължите да спазвате вашите задължения по ДДС в Германия , включително да начислявате Немско ДДС за всяка продажба, да подавате ДДС декларация и съответно да внасяте ДДС-то си в Германия. Важно е да се отбележи, че това не поражда за Вас задължение да водите счетоводство в Германия, а само да изпълнявате задълженията си свързани с ДДС. Още по интересно става ако се възползвате от услугата PAN – EUROPEAN FBA на Amazon, защото съобразно търсенето на Вашите стоки, те се транспортират в складове на Amazon в 7 различни държави членки. За Вас това поражда задължение да се регистрирате по ДДС в тях преди да започнете да продавате и съответно след това да начислявате, декларирате и внасяте ДДС в тях.
Мога ли да не го направя?
За съжаление е рисковано за Вас. Маркетплейсите са задължени да съблюдават спазването на Европейското данъчното законодателство /и по специално законодателството, касаещо ДДС/ и носят отговорност ако Вие не спазвате задълженията си. Поради тази причина ако не се съобразите със задълженията си свързани с регистрация по ДДС, те биха могли да блокират акаунта Ви, а могат и да уведомят съответните данъчни департаменти. През това време вероятността да сте пропуснали всички законови срокове за изпълнение на това Ви задължение е голяма, както и вероятността от санкции.
Подобно е положението и с онлайн търговците занимаващи се с дропшипинг (dropshipping). Когато техния доставчик съхранява стоката в друга държава от ЕС, извършвайки продажба те стават притежатели на стоката макар и само „на хартия”. Това поражда при тях задължения подобни на тези описани по-горе.
Целта на настоящата статия не е да бъде максимално изчерпателна, а да даде насоки в мисленето на хората, чиито бизнес засягат промените и да им даде възможност да вземат мерки, които ще оптимизират бизнеса им предварително.