Фрийлансъри и малки фирми извършващи услуги
Фрийлансъри и малки фирми извършващи услуги (софтуерни или всякакви други услуги) в дигитална среда и насочени към клиенти физически лица или фирми в ЕС и трети страни
Нашето желание е да споделяме опита си, натрупан с години работа, като смятаме, че той ще е полезен за Вас. Насочеността ни е към предприемачите, които имат желание да развиват бизнес или към работещи вече фирми. Желанието ни е всяка статия да е полезна на четящият я, да бъде подкрепена с примери и да не сме един от многото сайтове предлагащи чисто професионална информация само за специалистите в областта. При писането на всяка статия ще се стремим да изключим цитиране на членове от законите, освен ако не смятаме, че е абсолютно наложително. Стремим се текста да е достъпен, така че да не е необходимо да си счетоводител или данъчен експерт, за да го разбереш. Целта ни е по възможност всеки да намери неговият случай в казусите, които сме разгледали и да се ориентира какво е най-добре за него.
„Шансът винаги е в полза на подготвения ум.“ – Луи Пастьор
Фрийлансъри и малки фирми извършващи услуги (софтуерни или всякакви други услуги) в дигитална среда и насочени към клиенти физически лица или фирми в ЕС и трети страни
След напускането на Европейския Съюз от Великобритения ще настъпят съществени променни касаещи и онлайн тъговците. Тук ще се опитаме да класифицираме промените в зависимост от групата търговци, които засяга /търговци извършващи: дистанционни продажби, dropshipping, продаващи през Amazon и продаващи през fulfilment center/, за да внесем яснота стред тях за бъдещата им дейност.
От 01.07.2021 г. предстоят значителни промени за всички държави от ЕС (27) касаещи електронната търговия със стоки и услуги (B2C), а именно:
Кога следва да се регистрирам по ДДС за дистанционни продажби в Румъния?
Подлежите на регистрация по ДДС в Румъния ако имате фирма регистрирана по ДДС в България и продавате стоки на физически лица (данъчно незадължени лица) в Румъния (B2C) , стоката тръгва от България и транспорта е за ваша сметка. При достигане на определения от законодателството на Румъния оборот за дистанционни продажби вие подлежите на задъжителна регистрация по ДДС там.
Най-накрая беше поставено важно начало, касаещо промените в законодателството относно отчитането на продажбите на електроните магазини. Дали са достатъчни тези промени, според мен по-скоро не. Все още в държавната адмнинистрация цари едно неразбиране на плащанията с карти и че в крайна сметка това си е плащане по банков път и като такова то няма как да се скрие. Поради това това според мен изискванията за неиздаване на касов бон при плащане с карта са излишно усложнени и в голяма част неизпълними ако онлайн търговеца продава и в България. За да съм максимално полезен ще се опитам да разгледам всички аспекти на промяната.