Плащания чрез ППП
Ще разгледам по-подробно измененията в наредбата (Н-18), като за начало ще се спра на изискванията към търговците които получават пари чрез ППП.
В голяма степен новите изисквания към тях всъщност се прилагат от повечето от тях. Трябва да споменем, че както и до сега при получаване на плащания чрез ППП търговците не са задължени да издават касов бон за получените суми. Поради тази причина тези търговци, които получават плащания само чрез ППП и банков превод са освободени от задължението да регистрират своите електронни магазини като СУПТО.
Новото, е че държавата регламентира съдържанието на документа, който трябва да издава търговеца при всяка продажба /моето мнение, е че и до сега повечето търговци издават документ за продажбата и сега само трябва да го съобразят с новите изисквания/. Трябва да се има предвид, че задължението за представяне на такъв документ касае не само електронните магазини, а всички търговци, които използват ППП. Този документ може да се предоставя на клиентите по електронен път или на хартия и трябва да съдърза най-малко следната информация:
- наименование и адрес за кореспонденция на търговеца
- ЕИК или БУЛСТАТ - за фирмите; ЕГН – за физическите лица;
- наименование на стоката/услугата, код на данъчна група – както и на касовите апарати, най – масовия случай ще бъде брупа „Б” – стоки и слуги облагащи се с 20% ДДС , количество и стойност по видове закупени стоки или услуги;
- обща сума за плащане и начин/и на плащане – в случая Пощенски Паричен Превод /ППП/
Интересно е, че държавата не е определила наименование на този документ, така че всеки може да импровизира: Стокова разписка, разписка, гаранционна карта – в която да са вписани изискуемите по Н-18 данни и др., което в най-голяма степен съответства на търговската му политика. Също така няма задължително изискване за номер и дата на документа, това е улеснение ако не се използва специализиран софтуер /или функционалност в самия електронен магазин/ за отпечатването му. Моето мнение, че за търговците които имат по голям обем продажби ще по-лесно да въведат такава функционалност в електрония си магазин или в СУПТО –то си ако изпозват такова. Сматам също така, че няма пречка на документа да се отпечатва номер и дата, което би могло да помогне на търговеца да следи по-добре продажбите си и евентуалните рекламации.
Разгледаните по горе изисквания са в сила от 01.04.2020г.