One Stop Shop (OSS) и Amazon
Вие търгувате чрез Амазон (Amazon) в Европейският съюз и често имате съмнения правилно ли разчитате информацията в репортите (Tax reports), които изтегляте/получавате. Трябва ли да имате локална регистрация по ДДС в друга държава членка и как да определите дължимото ДДС по държави, за да декларирате правилно сумите в OSS и да внесете коректно ДДС-то, за да не бъде ощетен търговецът или съответната държава. Дали това е толкова важно?
Важно е разбира се, тъй като всяка държава иска да получи ДДС –то платено от нейните граждани и е от съществено значение правилното деклариране и внасяне на ДДС. При последващи проверки това е изключително лесно проследимо особено при продажби чрез Амазон/Amazon и може да доведе до санкции за търговеца при неправилно деклариране.
Основно възможностите за продажби чрез Амазон (Amazon) или друг електронен интерфейс (eBay, Etsy, Catawiki и други) в ЕС, касаещи отчитането и декларирането на ДДС са три:
- Стоките се намират в България и при поръчка те се изпращат на краен клиент от склад в България.
При първия вариант при всички доставки държавата на изпращане ще е България и остава само да се селектират държавите на пристигане и съответно данъчните основи и ДДС – то на продажбите и да се попълнят данните в OSS що се касае до вътреобщностните доставки на стоки към данъчно незадължени лица от ЕС. Възможно е също да има и ВОД и износ, които подлежат на деклариране в месечната ДДС декалрация.
- Стоките се намират във фулфилмънт център на Амазон (Amazon) например в Германия или в друга държава и стоките се изпращат от този склад към крайните клиенти.
При втория вариант вече трябва да се вземат предвид и допълнитени обстоятелства.
Първо ще разгледаме варианта, при който стоката се съхранява в склaд на Амазон само в една държава (например Германия), където имаме съответно задължение и за регистрация по ДДС:
- На първо място от Tax report – а трябва да отделите локалните продажби в Германия, това са продажбите В2С и B2B с купувачи местни физически или юридически лица. Към тях следва да се добавят продажбите към фирми, предоставили валиден ДДС номер (В2В), независимо в коя държава членка са регистрирани, като продажбите към фирми от други държави са без начислено ДДС и се явяват ВОД. В локалната ДДС декларация се декларира и износ към трети страни. Тези данни следва да се подадат с локалната ДДС декларация в Германия (месечна или тримесечна) и съответно ДДС – то да се внесе по сметка на Немската данъчна администрация.
- След това трябва да се селектира държавата на Потребление, като трябва да се има предвид да се изключат клиентите регистрирани по ДДС, понеже те ще бъдат отразени в локалната ДДС декларация в Германия.
В този случай вече е оправдано използването на софтуер за обработка на Tax report, което ще гарантира правилното отразяване на ДДС – то по държави, а така също и отчитането на приходите от продажби, което пък от своя страна има връзка с правилното определяне на финансовият резултат на фирмата.
- Възможна е и друга алтернатива при продажби чрез Амазон (Amazon) - включване в Pan-European FBA, което означава, задължение от наша страна за регистрация по ДДС във всички държави от ЕС, в които Амазон има складове.
При третия вариант при разполагане на стоки в повече от една държава или използване на Pan-European FBA, трябва да се има предвид:
- На първо място фирмата трябва да се регистрира по ДДС във всички държави от ЕС, в които се съхраняват стоки и да подават локални ДДС декларации. За целта трябва да се определят локалните продажби във всяка държава, в която имаме регистрация по ДДС, като включим и доставките тръгнали към различни държави изпратени на фирми регистрирани по ДДС (ВОД) и износ, които данни ще присъстват в локалните ДДС декларации.
Селектират се останалите продажби към данъчно незадължени лица от ЕС по държави на изпращане и държави на пристигане, за да се подаде коректно декларацията в OSS.
При определяне на дължимият ДДС по фактури трябва да се вземе предвид и съответно да се изключат вътрешните обороти (движенията на стоки между различните ДДС номера на фирмата), а също така и продажбата на чужда стока на друг търговец заменена веднага от същата в друг склад. Например вие продавате стока в Италия, но нямата такава наличност в съотвения локален склад, а друг търговец има същата стока в локалният склад. За да не изпраща същата стока от Германия (например) Амазон изпраща стоката на другия търговец и едновременно прехвърля този артикул от вашата наличност към наличностите му в склада в Германия.
Ако се нуждаете от софтуер за обработка на Такс репортите на Амазон / Tax reports Amazon/ или за друга помощ в тази връзка може да се свържете с нас.
Предлагаме извличане на информация от Вашите репорти, както и регистрация и подаване на ДДС декларация в портала OSS (one-stop-shop).